معرفی رشته برق – درباره رشته برق چه میدانید ؟؟

با سلام و درود. امروز با معرفی رشته برق همراه شما هستیم. خب یکی از چالش هایی که دانش آموزان پایه نهم با آن روبه رو هستند، انتخاب رشته است. انتخاب رشته یکی از چالش های بزرگی است که باید به دقت از آن عبور کنیم. ما نیز امروز می خواهیم به معرفی رشته برق هنرستان بپردازیم تا دانش آموزانی که قصد دارند این رشته را انتخاب کنند، کمی با کاربرد های این رشته و بازار کارآن آشنا شوند ، پس با وب سایت هنرستان برق همراه باشید.
معرفی رشته برق
معرفی رشته برق

معرفی رشته برق

خب باید گفت رشته برق درباره بکارگیری انرژی الکتریکی در مصارف خانگی و صنعتی است. از جمله درس‌های تخصصی که در رشته برق در هنرستان می گذرانید می شود به موارد زیر اشاره کرد:
  • طراحی و سیم‌کشی برق ساختمان‌های مسکونی
  • طراحی و نصب تاسیسات جریان ضعیف
  • نقشه‌کشی فنی رایانه‌ای
  • طراحی و نصب تاسیسات حفاظتی و ساختمان‌های هوشمند
  • کابل کشی و سیم‌پیچی ماشین‌های الکتریکی
  • نصب و تنظیم تابلوهای برق فشار ضعیف
  • طراحی و اجرای رله‌های قابل برنامه‌ریزی
به عنوان مثال شما در درس طراحی و سیم کشی ساختمان های مسکونی، آموزش صفر تا صد سیم کشی برق ساختمان از جمله سیستم روشنایی ، نصب و کلید ها و پریز ها و غیره را آموزش میبینید. سیستم های جریان ضعیف مانند آیفون و دوربین ، نقشه کشی ، هوشمندسازی ساختمان، سیم پیچی و راه اندازی موتور های برق از دیگر این مواردی است که در دوره سه ساله هنرستان به شما آموزش می دهند.
معرفی رشته برق
معرفی رشته برق
به طورکلی شما پس از فارغ تحصیلی از هنرستان، یک برق کار ماهر خواهید شد و می توانید در زمینه آموزش هایی که در هنرستان آموخته اید، کسب و کار خود را راه اندازی کنید.  

و اما ادامه تحصیل در دانشگاه

بعد از اتمام دوره سه ساله هنرستان، شما می توانید به صورت مستقیم جهت کنکور کارشناسی رشته برق ثبت نام کنید و درس خود را تا مقاطع بالاتر ادامه دهید. بعضی از نظریه ها مبنی بر این است که افرادی وارد هنرستان می شوند، پس از پایان دوره سه ساله هنرستان راه ادامه تحصیل بروی آنها بسته می شود، خب بسیار واضح است که این نظریه اشتباهاست و برای گمراهی دست به چنین حرف ها و گفتارهایی می زنند و باید گفت راه ادامه تحصیل همیشه به روی همه باز است.
دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران
دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران
 

مهندسی برق در مقطع کارشناسی

رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای ۴گرایش الکترونیک ، مخابرات ، کنترل و قدرت است. البته گرایش های فوق در مقطع لیسانس تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر گرایش با گرایش دیگر تنها در ۳۰ واحد یا کمتر متفاوت است. و حتی تعدادی از فارغ التحصیلان مهندسی برق در بازار کار جذب گرایشهای دیگر این رشته می شوند. از جمله دروس تخصصی در هرگرایش در زیر آمده است. دروس تخصصی مهندسی برقالکترونیک از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی الکترونیک می توان به درسهای مدارهای الکتریکی، الکترونیک ۲ و ۱، مدارهای منطقی و مخابرات اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از: الکترونیک ۳، تکنیک پالس، میکروپروسسور، معماری کامپیوتر، مدارهای مخابراتی، فیزیک مدرن و فیزیک الکترونیک. درسهای تخصصی مهندسی برقمخابرات از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی مخابرات می توان به درسهای ریاضی مهندسی تجزیه و تحلیل سیستمها، مدارهای الکتریکی، الکترونیک و الکترومغناطیس اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی عبارتند از: مخابرات ۲، میدان و امواج، الکترونیک ۳، مدارهای مخابراتی، انتن ها و انتشار امواج، ماکروویو و اصول میکروکامپیوتر. دروس تخصصی مهندسی برققدرت از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی قدرت می توان به دروس مدار، الکترومغناطیس، الکترونیک، ماشین و بررسی اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از: ماشینهای الکتریکی ۳، الکترونیک قدرت، تولید و نیروگاه، رله و حفاظت، عایق و فشار قوی، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک و ماشینهای مخصوص(ویژه). درسهای تخصصی مهندسی برقکنترل از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی کنترل می توان به درسهای مدار، الکترونیک، ریاضی مهندسی، تجزیه و تحلیل سیستم و کنترل خطی اشاره کرد. بعضی از درسهای تخصصی این گرایش عبارتند از: کنترل دیجیتال و غیرخطی، کنترل مدرن، کنترل صنعتی ابزار دقیق، اصول میکروکامپیوتر، ترمودینامیک و مبانی تحقیق در عملیات.
مهندسی برق
مهندسی برق
بازار کار و فرصت های شغلی مهندس برق
مهندس برق با توجه به گرایش های تحصیلی خود می توانند در نیروگاه ها، انواع کارخانجات (سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و…)، سازمان های حوزه مخابراتی، صنایع نظامی و دفاعی و …در بخش دولتی یا خصوصی مشغول به کار شود. البته بنا به گفته متخصصان زمینه های زیادی برای کارآفرینی در شغل مهندسی برق و راه اندازی کسب و کار مستقل وجود دارد که یک مهندس برق توانمند و ماهر می تواند با بررسی و شناخت نیازهای کشور در حوزه صنعت برق و مخابرات، در جهت رفع آنها اقدام کند. در خصوص میزان استخدام مهندس برق در کشور آمار و اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. اما با توجه به اهمیت زیاد و رو به رشد بودن این صنعت در کشور پیش بینی می شود روند استخدام مهندسان برق رو به افزایش بوده و به نسبت سایر مشاغل بازار کار خوبی داشته باشد. البته این به شرطی است که افراد جویای کار، افرادی توانمند و متخصص باشند.